KAZANIM VE SÜREÇ YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAYAN OKULLARIN KAZANIMLARI

Not_: Aşağıdaki başlıkların daha geniş açılımı en kısa zamanda kitap olarak eğitimcilerin bilgilerine sunulacaktır.

   

1. ÖĞRENMENİN MERKEZİNDE HALA ÖĞRETMEN VAR!

Öğrenmenin merkezinden öğretmen çıkar, oraya öğrenciler yerleşir. Böylece 2004 yılından beri yerinde sayan Yapılandırmacı Öğretimin (ÖME) önü açılarak gerçek kimliğine kavuşması sağlanır.

 

2. HER ÖĞRENCİ KENDİ MÜFREDATINI KENDİSİ YAPAR:

Her öğrenci zümre öğretmenlerinin belirlediği kazanımlar doğrultusunda hangi hafta; neyi, niçin, ne zaman, nerede, nasıl , ne kadar sürede, kiminle öğrenileceğini öğretim yılının daha ilk haftasında belirler, öğretmenlerinin onayına sunar. Öğretmene sadece süreci yönetmek kalır.

 

3. ÖĞRENCİLER HER GÜN BİLMEKTEN DOĞAN SEVİNCİ YAŞAR:

Motivasyonu canlı tutmak için öğrencilerin; her hafta, her ay, her dönem bilmekten/öğrenmekten doğan sevici yaşamaları sağlanır, onlar da bu sevinci arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle, aileleriyle,  yöneticileriyle paylaşır.

 

4. SÜREÇ ODAKLI ÖĞRETİM ESASTIR:

Süreç Odaklı Öğretim yöntemi esas alınır. Olası bir başarısızlık hafta içinde, ay içinde telafi edilir, sonuç odaklı öğretimde olduğu gibi sonraki önemlere, sonraki yıllara bırakılmaz.

 

5. BAŞARISIZLIK KAYGISINA SON:

Yüzde yüz başarı soyut bir söylem olmaktan çıkar; öğrenci seviyesi, fiziki koşullar, teknolojik olanaklar ne olursa olsun hiçbir öğrenci başarısızlık kaygısı yaşamaz.

 

6. EĞİTİMDE Z-PLAN UYGULAMASI BAŞLAR:

Zenginleştirilmiş/Senaryolaştırılmış Konu Anlatım Planlarıyla kuruma bağlı okullar ve öğretmenler arasında paylaşıma dayalı işbirliği sağlanır.

─ Her öğrenci, neyi ne kadar öğreneceğini, süreç içinde ne kadar öğrendiğini, öğrendikleri karşısında kaç puan alacağını bilir.

─ Öğretmen neyi ne kadar öğreteceğini ve ne kadarını öğrettiğini görür.

 

7. EĞİTİM YÖNETİMİNDE ÖĞRETMENİN YENİ YERİ:

Öğretmenler kendilerini bilginin kaynağı değil, rehberi olarak görürler. Yönlendirdikleri öğrencilerin en arkasında yürürler ki; yolunu şaşıranlara, kararsız kalanlara, algılama zorluğu çekenlere destek olabilsinler.

 

8. İLETİŞİM KABİNİ UYGULAMASI İLE ÖĞRENCİ SORUNLARI BİTER:

Öğrenci İletişim Kabinleri sayesinde öğretmen-öğrenci diyalogu özlenen seviyeye çıkar. Öğrenci-öğretmen arasındaki olası anlaşmazlıkların köküne kibrit suyu dökülür.

 

9. ÖĞRETMENSİZ ORTAM KAZANIMLARI:

Öğretmensiz Ortam Kazanımları sayesinde öğrenciler; yemekhanede yemek yerken, kantinde sıra beklerken, ortamlarda sohbet ederken, sınıfta öğretmeni beklerken öğrenmeyle baş başa kalırlar. Üstelik nöbetçi öğretmen veya bir yönetici tarafından en küçük bir uyarı/telkin olmadan… En doğal halleriyle…

  

10. YENİ VELİ ANLAYIŞI YARATILIR:

Yeni bir veli anlayışı yaratılır: Kazanım ve Süreç Yönetim Sistemi içinde velilerin eğitime bakışları ve yaklaşımları değişir, okulu eğitim ve danışmanlık merkezi olarak görmeye başlarlar.

 

11. SORUN HALİNE GETİRİLEN ÖDEV KONUSU NİTELİK KAZANIR:

Her öğrenci kendi ödevini kendisi seçer. Ülkemizde sorun haline getirilen ödeve özgün bir nitelik kazandırılır. Ödevi yasaklamayı marifet sayan okullara örneklik edilir, yanlışlarından dönmeleri sağlanır.

 

12. GÖZETİMSİZ SINAV UYGULAMASI BAŞLATILIR:

Gözetimsiz sınav uygulanır. Yazılı sınavlarda gözetmenliğe gerek duyulmaz. Kopya sözcüğü anlamını yitirir, işlerliğini yitiren sözcükler kervanına katılır.

 

13. İYİ ÖĞRETMEN SEÇİMİ YERİNİ İYİ OKUL SEÇİMİ ALIR:

Velilerin İyi Okul Seçeneği: Velilerin okul tercihlerindeki ölçütler değişti. Eskiden iyi öğretmen aranırdı ya da öğretmen kadrosuna bakılırdı. Şimdi o seçeneklerin yerini; yöneticileriyle, öğretmenleriyle, öğrencileriyle bütün olarak algılanan “iyi okul” kavramı aldı.

İlkokul yıllarınızı anımsayınız. O yıllarda veliler okul seçmezler, öğretmen seçerlerdi. Çünkü bazı öğretmenler okullarından birkaç adım önde olurdu, veliler okuldan çok öğretmeni seçerlerdi.

 

14. İYİ ÖĞRETMENLERİN OLDUĞU OKULLAR İYİ YÖNETİCİ VARDIR:

İyi Öğretmen Yoktur, İyi Yönetici Vardır: İyi yönetilen okullarda her öğretmen iyi olur, iyi olmak zorunda kalır. “Böyle gelmiş böyle gider”, “Eski köye yeni adet getirme” anlayışını sürdüren yöneticilerin bulunduğu okullarda en iyi öğretmenler bile kısa zamanda sıradanlaşırlar.

 

15. İKİ KONULU SORULAR AYNI ANDA İKİ DERSE BİRDEN ÇALIŞTIRIR:

TEOG öğrencileri için iki konulu soru uygulamaları… Öğrenciler Türkçe kazanımlarını geliştirirken aynı zamanda öteki derslerle ilgili bilgilerini de güncelleme fırsatı buluyorlar.

Türkçe soru köklerinde yer alan paragraf ve cümleler TEOG kapsamındaki ders kitaplarından alınıyor.

(Lise öğrencileri için yazdığım 5 bine yakın iki konulu soru, Kasım 2014’te sözel/sayısal İKİ KONULU SORULAR adıyla iki kitap halinde yayınlandı.)

 

16. ÖYKÜ OKUTAN SORULAR OKUMA ALIŞKANLIĞINA DOĞAL GEÇİŞ SAĞLAR:

Yaprak testlerde yer alan paragraf ve cümleler öğrencilerin seviyesine uygun bir öykü içeriyor. Öyküdeki cümlelerin sırası değişmiyor, içeriğin bozulmamasına özen gösteriliyor.

Deneme yaptığım okullarda öğrenci, öğretmen ve velilerin yoğun ilgisine neden oldu. Bu yolla öğrencilerin okumaya karşı ilgisizliklerine kısmi bir çözüm getirmekle birlikte, önemli roman ve benzeri kitaplar da tanıtılabiliyor.

 

17. YAZI TAHTASI ÖNÜ OYUNLARI EDEBİYAT ÖĞRETİMEN RENK VE HAREKETLİLİK KATAR:

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesinde edebiyat derslerine renk ve hareketlilik kazandırmak amacıyla yazdığım 14 kısa oyun… Öğrencilerim tarafından yazı tahtası önünde sahnelendi, edebiyat öğretimi nitelik kazandı. (“719’dan 1919’a Edebiyatı Oynayarak/Öğreten Oyunlar” adıyla 2002 yılında MEB Yayınları arasında kitap olarak çıktı. II. Baskıya hazırlıyorum)

Not_: Arşivimde; Dil ve Anlatım, Tarih, coğrafya diğer derslere ait konularda GÖREREK –YAŞAYARAK kalıcı öğrenmeyi sağlayan pek çok yöntem önerilerim var.

 

18. OKUMA YOLUNDA ON DOĞAL YOL:

Okuma alışkanlığı kazandıran on doğal yol: Şimdiye kadar denenen okuma alışkanlığı yöntemlerini yerle bir eden uygulamalar. Denendi, yüz öğrenciden 64’ü kazanım sağladı.

 

19. DİJİTAL SINIF DEFTERİ ve YOKLAMA FİŞİ PROGRAMI:

Tek bir tıklamayla konuları yıllık planlardan süzerek alan programla öğretmenler Sınıf Defteri ve Yoklama Fişini ekranda/karşısında buluyor. İster programın yıllık plandan aldığı günün konusunu olduğu gibi onaylar, ister bilgi ekler, isterse farklı bir veri girişi yapar.

 

20. BÜYÜLÜ CÜMLE VE PARAGRAF UYGULAMASI ÖĞRETİME NİTELİK KAZANDIRIR:

Büyülü Cümleler, Sihirli Paragraflar: Yabancı Dil, Türkçe, Dil ve Anlatım Derslerinin İsteklendirme İlacı…

(Arşivimde bu konuyla ilgili kullanıma hazır bine yakın materyal var)

 

21. GÜNLÜK RAPOR ESASLI DERSLER HAYALLERİ GERÇEK YAPAR:

Eğitim kurumu ile veliler arasında en gerçekçi iletişim kurmanın tek yolu… Veli ve öğrenciler sınıf içi hareketlerini günlük olarak izleme fırsatı bulurlar, performanslarını görürler, kendilerini yönetirler.

Bu proje öğretmene ve okul yönetimine en küçük iş yükü getirmediği gibi hiç bütçe de gerektirmiyor. (Hüseyin Avni Sözen A. Lisesinin orta bölümünde, daha sonra özel bir okulda başarıyla uyguladım)

 

22. DENENMİŞ PROJE VE UYGULAMALAR SINIF YÖNETİM SEÇENEKLERİNE ZENGİNLİK KATAR:

Öğretmenliğe başladığım ilk günden bu yana, öğrencilerin gözüyle başarılı ve başarısız bulunan öğretmenlerin uygulamalarını günü gününe not ettim. İçlerinden önemli ve değerli bulduğum uygulamaları meslektaşlarımın sınıf yönetimi tercihlerine sunuyorum.

 

 

ARŞİVDEN
 

 

Eğitimci Programları (İndir)

 

Copyright © 2048 Your Company Name | Validate XHTML & CSS