ÖĞRENCİ-ÖĞRETMEN İLETİŞİM KABİNLERİ

Öğrenci sorunlarının köküne kibrit suyu dökmenin en etkili yöntemi:

 

Öğrenci ile öğretmen arasında sağlıklı bir iletişim ve güven ortamının sağlanabilmesi için özel hazırlanmış kabinlere gereksinim var. Koridorlar, sınıflar, yönetici odaları, kütüphane veya başka yerler ne kadar konforlu olurlarsa olsunlar, işlek olmuyor. Pek çok sakıncayı beraberinde getiriyor. Bu yüzden, okulun uygun ortamlarında, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, yarı kapalı ya da buzlu camla oluşturulmuş ve karşılıklı sohbet etmeye elverişli kabinlere gerek var.

 

 

Okullarımızda bu anlamda bir kabin geleneği olmadığı içindir ki; öğretmenler, kendilerinin çözmesi gereken pek çok öğrenci sorunlarını, basit anlaşmazlıkları; rehberlik birimine gönderiyorlar ya da disiplin kuruluna sevk ediyorlar. Bunun bugüne kadar çözüm olmadığı görülmüştür. Nitekim rehberlik birimleri karşılaştıkları yoğunluğun içinde asli görevlerini yapmakta zorlanıyorlar; amaçları doğrultusunda hizmet etmekte zorlanıyorlar. En kötüsü de, asıl ilgilenilmesi gereken öğrenciler gölgede kalıyor, gözden ırak oluyorlar.

Pek çok eğitimci, hatta eğitim bilimciler öğretmen-öğrenci-veli diyalogunu çok önemser. Eğitim üzerine yazdıkları her yazıda, yaptıkları her konuşmada bu iletişimin önemini vurgularlar. Ama nerede, nasıl olacağı konusundaki önerileri genellikle soyuttur. Bu projeyi, somut bir öneri olması ve gerçeğe dönüşmesi umuduyla tüm öğretmen, rehberlik uzmanı ve okul yöneticileriyle paylaşmak istiyorum.

 

Amacı

Ø  Öğrencilerle öğretmenler arasında sağlıklı bir iletişim ve güven ortamı sağlamak,

Ø  Yanlış anlamaların, sürtüşmelerin, tek taraflı yargıların önüne geçmek,

Ø  Saygısızlıkla yorumlanan davranışların, kavgalara nihayet vermek,

Ø  Öğretmenlerin çözmesi gereken, ama mekân yokluğundan dolayı, karşılaştıkları en basit olayları bile ya rehberlik birimine ya da disiplin kuruluna sevk etmelerinin önüne geçmek,

Ø  Rehberlik birimlerinin yoğunluğunu azaltmak, asli görevlerini yapmalarını sağlamak…

 

Gerekçesi

Disiplin kuruluna gönderilen öğrencilerin, gönderilme nedenlerinin başında öğretmenleriyle olan iletişim kopukluğu geliyor. Öğretmenle içilen bir çay eşliğinde yapılan özel ve özgün görüşme pek çok sorunun çözümüne kaynaklık ediyor.

Öğrencilerle oluşturulacak gerçekçi bir diyalog ortamı için genellikle sınıflar, koridorlar, kütüphaneler ya da yönetim odaları gösterilir. Oysa buralar hiç işlek olmuyor, öğrencilerin gözü önünde gerçekleşen bu görüşmeler gerçeği yansıtmıyor.

Kapalı mekânlar öğrenci-öğretmen görüşmesi için uygun olmuyor, tercih de edilmiyor.

Disiplin kurulu dosyaları incelendiğinde; ceza gerektiren olayların büyük çoğunluğunun öğretmen-öğrenci arasındaki yanlış anlamalar olduğu görülüyor.

Saygısızlık, ders dinlememe, ödev yapmama, kopya teşebbüsü, ders akışını bozma gibi olayların ancak öğretmenler tarafından çözülebileceğine inanıyorum…

Öğrencilerin rehberlik servisine olan gereksinimlerini suiistimal etmelerinin önüne ancak iletişim kabinleriyle geçilebilir...

 

Projenin eğitim/öğretim sürecinde oluşturduğu farklılık

Büsbütün çaresiz kalan bazı meslektaşlarımın sınıfla birlikte kahvaltı amacıyla kafeye ya da geziye gidiyorlar. Gün sonunda okula farklı bir tabloyla dönüyorlar. Her fırsatta öğretmeninden nefret ettiğini söyleyen bazı öğrenciler, kahvaltı ortamında, o öğretmenleriyle yaptıkları sohbetten çok etkileniyorlar, öğretmenleri hakkındaki önyargılarından uzaklaşıyorlar. Yaşadıkları o anların, yazılı anlatım uygulamalarında “unutulmayan anı” olarak dile getirmelerine tanık oldum.

Öğretmenler tüm öğrencilerini ayrı ayrı kahvaltıya götüremeyeceğine göre, bu işlevi İLETİŞİM KABİNLERİNDE yerine getirebilirler. İletişim kabinlerinde içilen bir bardak çay eşliğinde yapılan sıcak bir sohbet öğrenciler için unutulmaz olacaktır.

 

Esinlenme Kaynağı?

Projenin ilk örneği Pamukova Mekece Ortaokulunda uygulandı. Köyden gelen öğrencilerin öğretmenleriyle konuşurken aşırı heyecanlandıklarını gördüm. Bazı klasik yöntemler denedikse de sonuç vermedi.

Ahşap ve çelik dolaplarla iki kabin oluşturduk. İki koltuk ve bir sehpa yerleştirdik. Öğretmenler ders aralarında burada görüştükleri öğrencilerle çay içip sohbet ettiler. Çok etkili oldu.

Mekece ortaokulunda hazırladığımız öğrenci kabini uygulamasının benzerini, hatta daha modernini Haydarpaşa Anadolu Lisesinde gördüm. Kullanışlılığı ve yararı anlatmakla bitmez. Görüşme yapacak öğretmenler, kabin girişindeki program çizelgesine adlarını yazıyorlar, saati gelen görüşmesini yapıyor. Bütün görüşmeler ders aralarında, öğle tatillerinde, ders bitimlerinde yapılıyor.

Halen eğitim koordinatörlüğü yaptığım okulda, camekânlı bir odayı sırf bu amaç için ayırdım.

 

Son Söz

Okulların açılış izinlerinde kütüphanelere büyük önem verilir. Metrekaresinin hesabı yapılır. Kütüphaneler bakanlık müfettişlerinin en çok önem verdikleri yerlerdendir. Buna karşı değilim, olması gereken yapılıyor. Ancak günümüz koşullarında, kütüphanelerin işlekliğini göz önünde bulundurunca; on binlerce kitabı olan bir kütüphanenin küçük bir kabinden daha etkili olduğuna kimse beni ikna edemez.

 

 

 

ARŞİVDEN
 

 

Eğitimci Programları (İndir)

 

Copyright © 2048 Your Company Name | Validate XHTML & CSS