DOĞRUDAN VE KALICI ÖĞRENME YOLLARI

Doğa Konseptli Eğitim uygulamasının velilerde ve öğrencilerde yarattığı heyecanı kat kat artıracak yeni ve özgün bir eğitim hamlesi!

    

(Yeni Bir Okul Yaratıyorum' dan bir bölüm)

 

ÖĞRENCİLER GÖKTÜRK YAZITLARI’NI TÜRKİSTAN'DAN OKULUN GİRİŞİNE KADAR GETİRMEYİ BAŞARDILAR. O GÜNDEN SONRA YAZITLARIN BİÇİMSEL ÖZELLİKLERİNİ, YAZILARIN İÇERİĞİNİ, HANGİ CEPHESİNİN GÖKTÜRK HANGİ CEPHESİNİN ÇİN ALFABESİYLE YAZILDIĞINI SADECE ÖĞRENCİLER DEĞİL, SADECE OKULDAKİ TÜM ÖĞRETMENLER DEĞİL, OKULA GELEN VELİLER BİLE ÖĞRENDİ. HEM DE UNUTMAMAK ÜZERE…

Yol 1:

Atletizm takımına öğrenci seçmek isteyen üç beden eğitimi öğretmeninin yaklaşımı:

Birincisi öğrencilere, “Bir hafta sonra yapılacak seçmelerde, 800 metreyi önde tamamlayan 10 öğrenci takıma girme hakkı kazanacak. Kendinizi buna göre hazırlayınız!” diyor.

İkincisi "Bir hafta sonra, 800 metreyi 3 dakikada koşanlar takıma girme hakkı kazanacak. Kendinizi buna göre hazırlayınız!” diyor.

Üçüncüsü de, "Bir hafta sonra atletizm takımına alınacak öğrencileri seçeceğim. Bu hafta boyunca antrenman yaparak performansınızı artırmanızı istiyorum." diyor.

Soru: Şimdi bu üç öğretmenden hangisinin öğrencileri tümden antrenman yapmaya isteklenmiştir? Hangilerinin öğrencileri açıklamayı duyar duymaz umutsuzluğa kapılmıştır? Sahaya çıkmadan havlu atan öğrenci olmuş mudur?

Bu uygulama yazılı sınav öncesinde öğrencilere sorumlu oldukları konular veya sayfalar hakkında bildirim yapan diğer branş öğretmenleri için de geçerli olmalıdır.

 

Yol 2:

İki Kimya öğretmeni düşünün:

Biri öğrencilerine hem demir-çelik fabrikasını gezdiriyor, hem de demirin nasıl elde edildiğini anlatıyor.

Diğeri de aynı konuyu öğrencilerine anlatırken aynı anda videodan da izlemelerini sağlıyor.

Soru: Bu öğretmenlerden hangisinin öğrencileri daha kalıcı öğrenir?

Sonuç: Tüm öğrencileri fabrikalara götüremeyiz, ama fabrikaları okula getirebiliriz.

 Yol 3:

İki Coğrafya öğretmeni düşünün;

Birincisi Güneydoğu Anadolu bölgesinin yüzey şekillerini, bitki örtüsünü, yerleşim alanlarını, akarsularını akıllı tahtada görüntü desteğiyle anlatıyor

İkincisi de bir tur firmasıyla anlaşarak öğrencileriyle birlikte Güneydoğu Anadolu bölgesini gezdiriyor. Aynı zamanda da bölgesinin yüzey şekillerini, bitki örtüsünü, yerleşim alanlarını, akarsularını sırasıyla anlatıyor.

Soru: Bu öğretmenlerden hangisinin öğrencileri daha kalıcı öğrenir?

Sonuç: Öğrencilerin tümünü Güneydoğu Anadolu’ya götüremeyiz, ama Güneydoğu Anadolu bölgesinin yüzey şekillerini, dağlarını, şehirlerini, ormanlarını, akarsularını okula getirebiliriz!

 Yol 4:

Notre Dame kilisesiyle ilgili tüm ayrıntıları anlatalım, video ile tanıtalım,

Notre Dame'ın Kamburu” adlı romanı okuyanlar anımsar: Notre Dame kilisesi hakkında daha kalıcı bilgiye romanı okuyanlar mı, sanat tarihi kitabından okuyanlar mı, ya da öğretmeni dinleyenler mi, belgeselini izleyenler mi sahip olur?

 Yol 4:

Servet-i Fünun Edebiyatını veya diğer edebi dönemleri öğretmenleri dinleyerek mi, kitaplardan okuyarak mı, dönemin belgeselini izleyerek mi daha kalıcı öğrenme gerçekleşir yoksa yazı tahtası önünde sahnelenen kısa bir oyunla mı?

Geribildirim: Bir öğrenci yazılı sınav anında parmak kaldırarak öğretmenine sessizce şu soruyu yöneltiyor: “Hocam yazarlardan birinin adını hatırlayamıyorum ama, onu sahnede canlandıran arkadaşımı biliyorum, onun adını yazsam kabul eder misiniz?”

 SONUÇ:

Bölgelerimiz, bitki örtümüz, gelenek ve göreneklerimiz, fabrikalarımız, maden ocaklarımız, dağlarımız, ovalarımız, akarsularımız, kara ve demiryollarımız, denizlerimiz, göllerimiz, turistik değerlerimiz… Nasıl olur da tüm bunlar okula getirilebilir?

Ya getirilirse...

Sadece getirilen okulun öğrencileri yararlanmaz, tüm okullarımızın öğrenme merkezi haline gelir!

Bu kadar değil, çok daha fazlası var!

Amaçlarınız arasında doğrudan ve kalıcı öğrenme yolunda daha hızlı yol almak, tüm okullara hem örneklik hem önderlik etmek varsa, projeyi birlikte yaşama geçirelim!

 

ARŞİVDEN
 

 

Eğitimci Programları (İndir)

 

Copyright © 2048 Your Company Name | Validate XHTML & CSS