Sefer YÜRÜK (Özgeçmiş)

Devrek/Zonguldak'ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Devrek'te, liseyi Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesinde, üniversiteyi Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsünde tamamladı.

 

 Lise öğrenciliği yıllarında, edebiyatla yakından ilgilendi. Zonguldak’ta yayınlanan “Küçük Gazete”, “Sancak”, “Haber” ve “Şafak” gazetelerinde çok sayıda köşe yazıları, öyküleri ve şiirleri yayınlandı. Mehmet Çelikel Lisesi Kültür ve edebiyat kolu adına Haber ve Şafak gazetelerinde yayınlanan sayfaların düzenlemesini yaptı.

Basın yayın yüksek okuluna girmeyi çok istedi. Ancak puanı yeterli olduğu halde dönemin üniversiteye giriş sisteminde geçerli olan ön kayıt yarışında geride kaldı. Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünde karar kıldı. Yeni Türk Edebiyatı dersi öğretmenleri Mehmet Türkkan öncülüğünde çıkan aylık sanat ve edebiyat dergisinde şiirleri yayınlandı.

1977 yılında mezun oldu. Adapazarı-Karapürçek Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak göreve başladı. Burada beş yıl görev yaptıktan sonra Pamukova Mekece Ortaokuluna müdür olarak atandı. 1987’de kendi isteği ile müdürlükten istifa ederek, öğretmen olarak İstanbul’a nakil istedi. İstanbul-Ümraniye Nevzat Ayaz Lisesinde iki yıl görev yaptı. Üsküdar Cumhuriyet lisesine nakil istedi. Burada dört ay görev yaptıktan sonra, Üsküdar Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi müdürü Sayın Hikmet Özaslan'ın isteği üzerine 1989 yılında Anadolu lisesine geçti. Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde, önce Türkçe öğretmeni, ortaokulların liselerden ayrılmasından sonra da aynı okulda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni ve bölüm başkanı olarak görevini sürdürdü. 

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde planladığı, denediği, zümre arkadaşlarıyla paylaştığı pek çok sınıf içi eğitim yöntemi, etkenlik ve uygulamaları özel okullarda daha geniş ortam bulurum düşüncesiyle 2003 yılında kendi isteğiyle emekli oldu.

İlk özel okul deneyimini Özel Doğuş Lisesinde yaşadı. Daha sonra Doğa Kolejine geçti. Beş yıl görev yaptığı Doğa Kolejinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği ve bölüm başkanlığı yaptı. Bölüm başkanlığı döneminde “Zenginleştirilmiş / Senaryolaştırılmış Konu Anlatımı” adlı projesini yedi yerleşkedeki 44 edebiyat öğretmeniyle uygulamaya başladı. Öğretmenlerde gördüğü değişimden hareketle projenin başarısını anlatan bir rapor hazırladı. Modelin tüm branşlarda uygulanmasını istedi. Dönemin yöneticileri çok takdir ettikleri halde, “Sosyal Okul” anlayışına ters düşeceği gerekçesiyle sıcak bakmadılar.

 

1996’da Ortaokul son sınıf öğrencilerine, “Eğer size her türlü burs verilse, hangi özel okulu seçerdiniz?” konulu bir anket yaptırmıştı. 400’den fazla öğrencinin katıldığı anketin birinci sırasında 73 oy alan Özel Sabancı Lisesi yer almıştı. Oysa öyle bir okul yoktu. Sabancı adını taşıyan resmi liseler vardı, fakat özel bir lise yoktu.

Anket sonuçlarıyla birlikte, toplumda Özel Sabancı Lisesi beklentisi olduğunu, eğitime üniversite seviyesinde yaptıkları katkıyı lise düzeyinde de yapmalarını isteyen bir mektubu Sakıp Sabancı’ya gönderdi. Aldığı yanıt mektubunda “Gündemimizde henüz liseyle ilgili bir madde yok” cümlesi aklına takıldı. 1997 yılından sonra her yıl haziran aylarında yazdığı mektuplara “İyi Örnekler Lisesi” adlı okul projesini de ekledi. Aynı amaç uğruna yazdığı mektuplara saygıdeğer iş adamının ölümüne kadar ısrarla sürdürdü. 2006’ya kadar ara verdiği mektupları, bu tarihten sonra Sayın Güler Sabancı’ya yazmaya başladı. Her mektubuna “Henüz lise açmayla ilgili bir gündem maddemiz yok” yanıtı almasına rağmen umudunu yitirmedi, 2010 yılına kadar ısrarla yazmayı sürdürdü. İyi Örnekler Lisesi isteğini dile getiren son mektubunu 2010 Haziran’ında yazdı.

2010 Temmuz ayında davet edildiği Ataşehir Metin Sabancı Rehabilitasyon merkezinde, Bedensel Engelliler Meslek Lisesini kurmakla görevlendirilen kurucu müdür Emel Acar Hanımın “Neden ben?” sorusuna “Güler Sabancı Hanım bu hocayı bulun, ondan yararlanın” sözlerinden çok etkilendi. Büyük umutlarla destek verdiği okul Millî Eğitim Bakanlığından açılış onayı alamayınca çok üzüldü. Bakanlık, kayıtlarında bedensel engellilerle ilgili lise müfredat programı olmadığı için onaylamamış. Daha önce hiç istek olmamış.

 

 Meslek yaşamında yeniliklere hızla uyum sağladı, bilgisayar bilgisi ve klavyeyi on parmakla kullanmasının da katkısıyla okul yöneticilerinin ve zümre arkadaşlarının teknolojiye uzanan kolu oldu.

Eğitimde niteliğin elde edilmesi için öğrenmenin merkezine hiç zaman kaybetmeden öğrencilerin yerleştirilmesini savundu. Bu yüzden Öğretmen Merkezli Öğretime karşı çıktı, onun yerine Öğrenci Merkezli Öğretime geçilmesi konusunda özgün uygulama ve denemeler yaptı. Çalışmalarını "Yeni Bir Okul Yaratıyorum" başlığı altında topladı.

 

Edebiyat derslerine renk ve hareketlilik kazandırmak ve yazı tahtası önünde sahnelemek amacıyla yazdığı 14 kısa oyunu "TÜRK EDEBİYATIYLA BÖYLE OYNANIR" başlığı altında topladı, ancak bu başlık MEB tarafından değiştirildi ve “719’dan 1919’a Edebiyatı Oynayarak-İzleyerek Öğreten Oyunlar” adıyla "Türk Edebiyatı Dizisi" serisinde yayınlandı.

 

2014 MEB, Atatürk Araştırma Merkezi ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından ortaklaşa olarak Antalya'da düzenlenen "Cumhuriyetin Kuruluşundan Günümüze Eğitimde Kademeler Arası Geçiş ve Yeni Modeller Uluslararası Kongresi"nde, kademeler arası geçişin yeniden yapılandırılması için bir model önerisi olarak tasarladığı “ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ OKULU (ORGO) adlı bildiriyi sundu. Kongredeki konuşması Atatürk Araştırma Merkezi tarafından derlenen kitapta 22 sayfa hacmiyle yer aldı.

 

Moliere’in “Kibarlık Budalası” adlı oyununu, Anadolu’dan İstanbul’a göç eden edebiyat meraklısı bir bayanın öyküsüne uyarladı. “AyselinSA Edebiyat Meraklısı” Üsküdar Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sahnelendi.

 

Türkçe soru çözmeye isteklendirmek amacıyla yazdığı İKİ KONULU SORULAR ile öğrencilerin Türkçe kazanımlarını geliştirirken, arka planda öteki derslerle, (tarih, coğrafya, edebiyat, fizik, kimya, matematik, biyoloji) ilgili bilgilerini güncellemelerini sağladı. 2015 yılında iki kitap halinde yayınlandı.

 

Seçilmiş öykülerle ilişkilendirdiği ÖYKÜ OKUTAN SORULARLA öğrencilerin okuma alışkanlıklarını güçlendirirken; öykü, roman, masal, anı ve benzer türdeki sanatsal kitaplar ile bilimsel içerikli kitapların tanınmasını sağladı.

 

Daha sonraki dönemlerde İSTEK Belde Anadolu Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, iki yıl Ataşehir Temel Lisesi müdürlüğü ile Sancaktepe Delta Ortaokulu müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Halen Üsküdar Sınav Okullarında görev yapmakta olan Sefer Yürük; Aynur'un eşi, Özgür ve Özge'nin babası; Tuna ile Nil adlı ikizlerin büyükbabasıdır.

 

ARŞİVDEN
 

 

Eğitimci Programları (İndir)

 

Copyright © 2048 Your Company Name | Validate XHTML & CSS