İYİ OKUL NASIL ANLAŞILIR? 

(Şimdi veli olan geçmişteki bir öğrencim veli adayı, bana okul seçimi konusunda çok duyarlı olduğunu anlattıktan sonra iyi bir okulu nasıl anlayabileceğini sordu. Ona söylediklerimin özeti.)

 

Bir okulun iyi okul olup olmadığını anlamak için yöneticilere veya sizi karşılayanlara eğitim modellerini sorunuz. Uygulayacakları eğitim ve öğretimin hikayesini isteyiniz. Eğer bunları anlatmak yerine okullarının fiziki özelliklerini anlatarak söze başlarlarsa, öğretmenlerini övmeye kalkarlarsa, bulundukları konuma odaklanırlarsa, sık sık markalarına olan güveni tekrarlarsa… Sanki bütün bunlar başka özel okullarda yokmuş gibi! Sessizce dinleyiniz. En kötüsü de çevrelerinde bulunan diğer okulları kötüleyerek kendilerini üste çıkarmaya çalışırlarsa, sözlerini bitirir bitirmez oradan ayrılınız.

Web sayfalarında allandıra ballandıra anlattıkları hedeflere ulaşmak için tasarladıkları bir yol haritasından söz edemiyorlarsa, özenle seçtikleri manifestolarının detaylarını nasıl somutlaştıracaklarını açıklayamıyorlarsa; kısacası okullarında uygulayacakları eğitim ve öğretimin oluş hikayesini anlatamıyorlarsa… Yine sessizce dinleyiniz. Sözlerine nokta koydukları her fırsatta tekrar eğitim modelleri hakkındaki isteminizi yineleyiniz. İkna olmuyorsanız bu okul iyi bir okul değildir, başka okul arayınız.

Eğer okul yetkilileri hizmetlisinden kurucusuna kadar tüm çalışanlar arasında en küçük bira ayırım yapmadan; öğretmenlerinden öğrencilerine kadar ahenkli bir ekip olduklarını vurgularlarsa, uyumlu bir topluluk olmaya çalıştıkları hissini verirlerse, en önemlisi de uyguladıkları eğitim modelinin hikayesini üç beş cümleyle de olsa özetleyebilirlerse ve sizler de ikna olursanız; BU OKUL İYİ BİR OKULDUR. Öğretmeni sormanıza gerek yok, çünkü iyi bir okulda iyi olmayan öğretmen olmaz.

Hele hele öğretime başlandıktan sonra birkaç haftalık süreçte kayıt döneminde anlatılanlarla sınıflarda uygulananların örtüştüğüne tanık olursanız, BU OKUL DAHA İYİ BİR OKULDUR.

Öğretim başladıktan birkaç hafta sonra, başlangıçta kurgu olarak sunulan hikâyenin içinde kendi çocuğunuzun da rol aldığını görüyorsanız, bunu çocuğunuzun gözlerinden de okuyabiliyorsanız, BU OKUL ÇOK DAHA İYİ BİR OKULDUR.

İnanın bir süre sonra göreceksiniz ki, farkında bile olmadan bu okulun gönüllü elçileri arasında siz de yer almışsınız! Şaşırmayın! Mutlu olun!

İddia ediyorum bununla da yetinmeyeceksiniz. İçinde bulunduğunuz her ortamda okulunuzu en somut verilerle allandıra ballandıra anlatmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Önce kendinizi tebrik ediniz; sonra öğretmenlerinizi, yöneticilerinizi, diğer çalışanları…

 

 

 

 

 

ARŞİVDEN
 

 

Eğitimci Programları (İndir)

 

Copyright © 2048 Your Company Name | Validate XHTML & CSS