Akşam oldu,

Güneş batıyor

Çare kalmadı

Değil mi kardeşim?

Evet, üzülme...

Yarın yine doğacak

 

Güneş her gün doğuyor

Bıkıyor mu?

Hayır, bıkmıyor

Öyleyse umut var demektir.

 

Sefer Yürük (1977)
 

İYİ OKUL NASIL ANLAŞILIR?

01.03.2019

Eskiden okulları okul yapan öğretmenlerdi. Öyle öğretmenler vardı ki, tek başlarına okulu kanatlandırıp göklere uçururlardı. Hüseyin Hüsnü Tekışık, Ahmet Şimşek aklıma ilk gelenlerden. Hangi okula gitseler, veliler de onlarla birlikte giderdi.

Şimdi öyle öğretmen yok, ama okullar aynı, okullar bazında yaşanan değişiklik, öğretmenlerin başarısını bireysellikten çıkardı, ekip haline dönüştürdü. Yani artık öğretmen başarısı yok, okul başarısı var; o başarı hizmetliden, çaycıdan, öğretmenden müdüre ve kurucuya kadar bölünmez bir bütün oldu. Bu ekibi oluşturan bireylerden birisi hata yapsa, bütün ekip etkilenir. Bu yüzden günümüz okullarında iyi öğretmen sözünden çok, öğretmenden iyi verim alan yöneticiler var. İyi yöneticinin olduğu yerde bütün öğretmenler iyi olur, iyi olmak zorunda kalır. Aksi halde o okulda duramaz, ilk fırsatta sözleşmesi iptal edilir.

Bu nedenle iyi okul ararken, önceliği okul yönetimine bakınız. Onu anlamak için de şunlara dikkat edilir:

Bir okulun iyi okul olup olmadığını anlamak için yöneticilere eğitim modellerini sorunuz. Her modelin bir uygulanış hikâyesi olur. İlk olarak eğitim ve öğretimin hikâyesini isteyiniz. Eğer bunları anlatmak yerine okullarının fiziki özelliklerini anlatarak söze başlarlarsa, öğretmenlerini övmeye kalkarlarsa, bulundukları konumun güzelliğine odaklanırlarsa, sık sık markalarına olan güveni tekrarlarsa… Sanki bütün bunlar başka okullarda yokmuş gibi! İlgiyle dinleyiniz. En kötüsü de çevrelerinde bulunan diğer okulları kötüleyerek kendilerini üste çıkarmaya çalışırlarsa, sözlerini bitirir bitirmez oradan ayrılınız.

İnternet sayfalarını inceleyiniz. O sayfalarda allandıra ballandıra anlattıkları eğitim hedeflere ulaşmak için tasarladıkları bir yol haritası yoksa özenle seçtikleri manifestolarının detaylarını anlaşılır bir dille açıklayamıyorlarsa; kısacası okullarında uygulayacakları eğitim ve öğretimin süreç öyküsünü anlatamıyorlarsa… Yine ilgiyle dinleyiniz. Sözlerine nokta koydukları her fırsatta tekrar eğitim modelleri hakkındaki sorunuzu yineleyiniz. Sizleri ikna edemiyorlarsa bilin ki, bu okul iyi bir okul değildir, başka okul arayınız.

Eğer okul yetkilileri hizmetlisinden kurucusuna kadar tüm çalışanlar arasında en küçük bir ayırım yapmadan; öğretmenlerinden öğrencilerine kadar ahenkli bir ekip olduklarını vurgularlarsa, uyumlu bir topluluk olmaya çalıştıkları hissini verirlerse, en önemlisi de uyguladıkları eğitim modelinin hikâyesini üç beş cümleyle de olsa özetleyebilirlerse ve sizler de ikna olursanız; BU OKUL İYİ BİR OKULDUR. Öğretmenleri sormanıza gerek yok, çünkü iyi bir okulda iyi olmayan öğretmen olmaz.

Hele hele öğretime başlandıktan sonra ilk birkaç haftalık süreçte kayıt döneminde size anlatılanlarla sınıflarda uygulananların örtüştüğüne tanık olursanız, BU OKUL DAHA İYİ BİR OKULDUR.

Öğretim başladıktan birkaç hafta sonra, başlangıçta kurgu olarak sunulan hikâyenin içinde kendi çocuğunuzun da rol aldığını görüyorsanız, bunu çocuğunuzun gözlerinden de okuyabiliyorsanız, BU OKUL ÇOK DAHA İYİ BİR OKULDUR.

İnanın bir süre sonra göreceksiniz ki, farkında bile olmadan bu okulun gönüllü elçileri arasında siz de yer almışsınız! Şaşırmayın! Mutlu olun!

İddia ediyorum bununla da yetinmeyeceksiniz. İçinde bulunduğunuz her ortamda okulunuzu en somut verilerle anlatmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Böyle bir okulla tanışınca önce kendinizi tebrik ediniz; sonra öğretmenlerinizi, yöneticilerinizi, diğer çalışanları…